UCZTA KINOMANA! TEGO NIE MOŻNA PRZEGAPIĆ!

Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Kinem za Rogiem organizuje w dniach 3-5 grudnia 2015 r. w kinach Sieci KzR przegląd 5 filmów, które w dwóch ostatnich latach otrzymały nagrody na największych europejskich i światowych festiwalach.

Od czwartku do soboty w festiwalowym maratonie laureaci Złotych Lwów, Złotych Palm, Złotych Globów, Złotych Żab, Cezarów i Oscarów.

To unikatowa okazja obcowania z polską, europejską i światową sztuką filmową z najwyższej półki w miejscowościach wcześniej pozbawionych możliwości obcowania z filmem w kinie. Teraz mogą z niej korzystać w kinach Sieci Kino za Rogiem.

 

Bogowie, reż. Łukasz Palkowski, Polska, 2014

Opowieść o Zbigniewie Relidze - buntowniku, który w siermiężnej Polsce lat 80. rzucił wyzwanie naturze, władzy i własnym ograniczeniom. I dokonał niemożliwego – udanego przeszczepu serca. Stworzony z lekkością i humorem pomnik człowieka z krwi i kości, ze znakomitymi rolami Tomasza Kota, Piotra Głowackiego i Szymona Piotra Warszawskiego.

 

Gołąb usiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu, reż. Roy Andersson, Francja, Niemcy, Norwegia, Szwecja, 2014

Dwaj wędrowni sprzedawcy zabierają widza w podróż przez świat osobliwości zaludniony przez groteskowych bohaterów. Ambitne, wysmakowane plastycznie autorskie kino z gorzką refleksją na temat kondycji człowieka. Tytuł nawiązuje do ptaków z obrazu Breugla "Myśliwi na śniegu", które z wysoka obserwują świat i wydają się myśleć: Kim właściwie są ludzie…?

 

Zniewolony, reż. Steve McQuinn, USA, Wielka Brytania, 2013

USA, rok 1841. Solomon Northup, czarnoskóry wolny, wykształcony człowiek, szczęśliwy mąż i ojciec, szanowany obywatel stanu Nowy Jork, zostaje porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Przez kolejne 12 lat walczy o to, by nie utracić godności, nie zapomnieć, kim był, i nie stracić nadziei na odzyskanie swojego życia. Film oparty na faktach.

 

Lewiatan, Andriej Zwiagincew, Rosja, 2014

Z jednej strony samotny człowiek, z drugiej biblijny potwór Lewiatan – Putinowska Rosja, w której cyniczna cerkiew zarządza duszami, a żywot doczesny jest całkowicie zależny od skorumpowanej władzy. Walka głównego bohatera o ojcowiznę, którą chce przejąć mer miasta, wydaje się z góry skazana na przegraną, ale pojawia się nadzieja, gdy na pomoc przybywa błyskotliwy moskiewski prawnik.

 

Mama, reż. Xavier Dolan, Kanada, 2014

W rozpaczliwą miłosno-nienawistną relację niedojrzałej Diane i jej agresywnego syna Steve’a wkracza nieśmiała, delikatna sąsiadka. Niespodziewanie w tym dziwnym trójkącie zaczyna się dziać coś niezwykłego – ekstrawertyczni do granic Diane i Steve łagodnieją, a Kyla powoli odzyskuje radość życia. Może jest jeszcze dla nich wszystkich nadzieja…

 


W programie przeglądu:

Bogowie - 3 grudnia, godz. 19:00,

Gołąb usiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu - 4 grudnia, godz. 18:00,

Zniewolony - 4 grudnia, godz. 20:00,

Mama - 5 grudnia, godz. 17:00,

Lewiatan - 5 grudnia, godz.19:30,